Czy mycie paneli fotowoltaicznych ma sens?




Umyłem 4 panele i porównałem ich dzienną produkcję do pozostałych. Okazało się, że wynik mnie zaskoczył. Czy 3% to dużo? Przeciętnie produkujemy 5.000 kWh energii rocznie. 3% to 150 kWh energii rocznie więcej, czyli 120 zł w zaoszczędzonej energii elektrycznej. Zapraszam na mój PATRONITE - https://patronite.pl/PaneleFotowoltaiczne ************************************************* ... Oglądalność i zainteresowanie: 81289, czas trwania 7m 39s, otrzymana ocena 813, reakcje 128. Nie wiem czy tu nie było panele słoneczne Sopot ja bym się z tym zgodził.
- Zaoszczędził Pan teoretycznie 120 PLN rocznie. A teraz koszty, jednorazowe: na te małe panele trzeba przyjąć z 1 roboczogodzinę + materiały. Jak ktoś nie zbiera deszczówki, to trzeba kupić wodę demineralizowaną do mycia. Ostrożnie szacując ze 30l wody destylowanej potrzeba do tej mniejszej instalacji, czyli około 30 PLN. Jak Pan policzy swoją robotę + materiały + mopa ;) to się okaże, że się Pan narobi a nie zarobi. I uwaga - te kilka % zysku to przy założeniu, że będziemy te panele czyścili za każdym razem jak się zabrudzą. Czyli okaże się, że nie będzie oszczędności a będą wymierne straty : na materiale do mycia i własnej robocie.
- Zgodnie z przepisami nie możesz umyć wodą samochodu pod domem bo zaliczysz mandat za zanieczyszczanie środowiska a co dopiero szorować panele z użyciem detergentów. Posiadasz kanalizację przemysłową?
- Witam jaki używa pan płyn do mycia paneli
- A już najlepiej mycie znosi hydrofob napylony na szkło panela... a później zdziwienie czemu te umyte mają jakieś dziwne tęczowe plamy i przebarwienia.
-
- Masz błąd w rubryczkach corab brudny 2,52 a umyty 2,4 wiec brudzony daje 4% więcej energii
- Ile można odgrzewać tego samego kotleta ? może coś o panelach na perowskitach ?
- Zasadniczą sprawa jest to że przenigdy nie myje się paneli w słońcu, podobnie jak i karoserii samochodu
Prowadzi to do powstawania początkowo mikropęknięć, a w konsekwencji może doprowadzić do rozwarstwień i powstawania hotspotów. Po kilku latach takiej eksploatacji panele są do wymiany, jak i klar na lakierze samochodu do polerki mając szczęście.
- Ja "umylem" panele z kurzu opryskujac woda z szlaufa, przy okazji podlewania ogrodka. 5 min i dzisuaj sa jak nowe. Nie trzeba mopem.
- Dzień dobry Panie Sławku,
mam pytanie czy ma już Pan fakturę za drugie półrocze 2021r
Pozdrawiam sąsiad z Jaspisowej
Waldemar W.
- Skoro kurz odbija światło i panele mniej się nagrzewaja to może by je pomalować na biało🤔😁🤣
- Kto jeszcze wierzy w te bzdury, obiecywali mi że nic nie będę płacił to założyłem fotowoltike i przez zimę dostałem rachunek na 5000zl bo zmieniłem pięć na pompę ciepla, jak miałem piec na węgiel to paliłem drzewem z lasu i kosztowało mnie to robotę i przywiezienie drzewa czyli jakieś 500zl
- To by wartalo sprawdzić chwilowa moc w tych samych warunkach ,zmierzyć panel przed umyciem i kilka min.pozniej po umyciu
- Ja myłem panele w deszczu po 2 latach użytkowania:D detergentu zużyłem za 3zł (5kW :D) resztę zrobił deszcz tak że oszczędnie da się to zrobić, bród od dołu każdego panela sięgał 15cm co bez użycia mopa z detergentem było nie do ruszenia tak że żadne deszcze czy śniegi paneli nie umyją a wzrost produkcji jest na poziomie 7-8% tak że to jest trochę
- Nie wiem czy Pan taka mozliwosc, ale jesli Pana baterie sloneczne posiadaja optymalizatory, to biorac pod uwage ten sam kierunek ich patrzenia w strone slonca, w aplikacji odczytujacej produkcje mozna zobaczyc ktory panel ile generuje mocy bez konecznosci wykonywania dlugich usrednionych pomiarow. Moja wiedza na ten temat moze nie jest tak duza jak Pana, ale moge podziwalic sie informacja, ze Solaredge taka mozliwosc posiada. Pozdrawiam
- Musielibyśmy mieć codziennie identyczne uzyski by ten test miał w ogóle sens. Każdy z nas w teoretycznie tak samo słoneczne dni na pewno ma kilkuprocentowe wahania na uzyskach. Test jest totalnie z czapy.
- Cała instalacja jest tak wydajna jak najbardziej brudny lub zacieniony panel. Także sensowne by było umycie całej powierzchni i dopiero wtedy pomiary zrobić.
- Może po umyciu drogą wodą destylowaną warto je nawoskować? Powinny być dłużej czyste 😉. Pzdr!
- A gdzie ekonomika ?
- Niestety prezentowany film nie odpowiada na postawione w tytule pytanie. Na prezentowane wyniki wpływ ma tyle zmiennych, że ich wartość obiektywna niestety równa jest 0. Nie przedstawił Pan bilansu ekonomicznego tej operacji, więc właściwie można z filmu wysnuć jedynie wniosek, że umyte panele są ładniejsze od brudnych, do czasu ich ponownego zabrudzenia oczywiście. Panele warto myć, jeśli padający deszcz/śnieg nie są w stanie ich oczyścić.
- To się opłaca czy się nie opłaca? :d bo wniosków pan nie przedstawił :d