Solary czy panele fotowoltaiczne?




Ogrzewać wody wodną instalacją solarną czy może kilkoma panelami wpiętymi przez przetwornik do grzałki. Czy możesz mi postawić kawę? - https://patronite.pl/PaneleFotowoltaiczne **************************************************************** ZESTAW SOLARNY 1000W - 230V PANEL INWERTER MPPT AKUMULATOR ŻELOWY 12V 100Ah PRO SOLAR https://bit.ly/3vv05Qx ************************** ... Oglądalność i zainteresowanie: 12890, czas trwania 5m 40s, otrzymana ocena 345, reakcje 107. Jak dla mnie dość ciekawe, Doradztwo Finansowe Lublin - może i więcej, ale czy ok?
- Moj trzeci, ale to popukanie ręką w urządzenia i mocna gestykulacja sprzyja dla rozumienia zasady działania nawet dla laika.
Przez te popukiwanie, dynamiczną wypowiedź i wiedzę " film o baniaku" robi się ciekawy. Pozdrawiam
- Ma Pan valianta nazywa go junkersem ( to jak mieć Mercedesa i nazywać go bmw ) :) a wystarczyło piec gazowy mówić do końca.
- A nie można by:
fotowoltaika plus solary plus dogrzewanie elektryczne wody z solarów?
- Panie Sławku, dzięki za porcję ciekawych informacji. Proszę powiedzieć - o jakiej mocy taki zestaw PV należałoby kupić, żeby bez problemu grzać zasobnik cwu 300l z grzałką 3kW 230V? Pozdrawiam 😀
-
- Dzieńdobry - ma prożbe - założyłm panele fotowol. - jeden panel jest wcieniu przez komin .. jakgo mozna ominąc . ?? 12 szt 4,8 kw całosc. ??
- O tej porze roku z solarów dopływa woda o temp 93st czy źle coś zrozumiałem??
- A według mnie jest to reklama przekłamana. Tak doradza Pan na grzanie wody z paneli foto A ja grzałki nie dostrzegłem. Tylko kolektor słoneczny i piec gazowy.
- Ja mam PV ale solary bym też chętnie założył. U mnie niestety na dachu nie ma miejsca a na elewacji by to kiepsko wyglądało. Z tego co wiem, w pionie to nie zadziała, więc tylko pochyły stelaż... Ogólnie daje to fajne uzyski w porównaniu z PV.
- ....pomijając aspekt techniczny...... dodam , bardzo cenie ludzi którzy zbudowali lub zainwestowali w solary, jeśli mamy powiedzmy kilkaset tysięcy PS to niech każdy spróbuje sobie uzmysłowić ile węgla , ropy czy gazu .....NIE zostało spalone aby zapewnić np. CWU tym ludziom.... to jest miara wartości dodanej nas jako ludzi.... dla środowiska i nas samych.
- .. porównywanie sprawności paneli solarnych do PV jest nieporozumieniem, jedne i drugie mają taką samą ponieważ ilość światła padająca na powierzchnie jest jednakowa dla obu. Różnica dotyczy powierzchni uzysku, 1 kWp dla solarów i PV jest zawsze jednakowy. Jedynym kryterium która różni jest sprawność systemów jako całości, dla PV będzie to zawsze (w uproszczeniu dla grzałki) 99% , dla solarów powiedzmy od 0% do mitycznych 80%. Wyznawcy solarów nigdy nie wspominają o zjawisku spadku wydajności w funkcji temperatury, mianowicie, (dla zrozumienia przez wiadomy elektorat....), wraz ze wzrostem temperatury następuje spadek sprawności całego układu solarnego (nieszczęsna delta T )- które to zjawisko nie występuje w PV. Reasumując, solary o mocy umownej 1kWp nigdy nie osiągną sprawności 1kWp paneli PV..... nic nie poradzę :) ...taka fizyka.

ps....nie polemizuje z idiotami i twórcami alternatywnej fizyki.
- Wydać 2500 pln na sterownik to średni pomysł, napewno za te pieniądze można kilka lat pogrzewać wodę gazem. Grzanie wody grzałką nie ma uzasadnienia ekonomicznego, chyba że zużywane są nadwyżki energii.
- Hmm u siebie planuje zrobić gaz ale z racji tego iż ceny rosną jak szalone szukam alternatywy. Wstępnie zastanawiam się nad montażem solarow ale po pana filmie wygląda iż najrozsadniej będzie gaz + fotowoltaika. Czy takim rozwiązaniem można też ogrzewać? Planuje ogrzewanie podłogowe + kapilary
- Niech pan załączy pompe po co te kombinacje. 70 stopni różnicy.
- Przy sprawnej instalacji solarnej nie ma prawa być takiej różnicy temperatury. Jest coś źle poustawiane albo zamienione czujniki temperatury. Pozdrawiam
- Najlepsze solary (grzanie ciepłej wody użytkowej) produkowano w Polsce przez "Elfran". Miały budowę modułową i miały moc 1, 2 i 4 kWh całość kolektora umieszczona na trackerze.
- PVT?
- 0:20 i 1:08min Na jakim piecu..? Przecież to jest bojler! ;-p Następnie w 0:50min "przepływ czynnika chłodzącego" ;-p Sorry ale to dyskwalifikuje ten filmik jako rzetelny... Jak można nagrywać filmiki myląc tak podstawowe rzeczy..? ;-p
W ogóle kto używa panelów do grzania wody..? ;-p (przecież one mają wywarzać prąd i robią to z 20% sprawnością podczas gdy najgorsze solary podgrzewają wodę z 80% sprawnością...) Sorry ale "nie dotrwałem" do końca... ;-p
- masz źle zamontowany zbiornik przeponowy ... ma być odwrócony o 180 stopni
- Moim faworytem jest rozwiązanie z panelami fotowoltaicznymi, z uwagi na swoją prostotę. Tym bardziej, że można połączyć grzanie wody z awaryjnym zasilaniem domu np. PV-> regulator ładowania MPPT
pod load podłączyć inwerter (który będzie dobierał sobie prąd z sieci), a pod BAT podłączyć grzałkę (która nadmiar energii wykorzysta na ogrzanie wody). To jest podstawowy zarys. Oczywiście trzeba rozszerzyć układ inne źródło ciepłą, które zapewni energie w okresie zimowym. W tym wariancie nie oddajemy energii do sieci, więc odpadają wszelkie problemy bilansowania międzyfazowe, sposoby rozliczania, mocne bierne itd. Proszę o opnie: co myślicie to takim układzie.
- Witam . Ja uzytkuje 3 solary i zbiornik biwalentny 300 l od 20 lat . Jedna wezownica obsluguje solary , druga zbiornik podgrzewany spalinami od kominka i grzalka 2 kW z termicznym odcieciem 60 stopni . Po wprowadzeniu u mnie fotowoltaiki pare lat temu prawie zrezygnowalem z uzywania kominka , natomiast jak mam potrzebe zostaje wlaczana grzalka w zbiorniku i wykorzystuje kW z mojej produkcji . Moim zdaniem za wysoka ma Pan temp. zadana do jakiej ma pracowac pompa - u mnie ustawiona mam na 90 st . ze wzgledow cisnienia wysokiego i wysokiej temperatury ktore to zle wplywaja na rurki - laczniki - i sam sterownik i pompe . Acha jeszcze jedna istotna sprawa przy solarach - zadana amplituda temperatury !!! - to temat oddzielny . Super temat zostal poruszony . Pozdrawiam